آموزش

معاملات گرید تریدنگ و ربات گریدتریدنگ

معاملات گرید تریدینگ، نوعی استراتژی معاملاتی در بازارهای مالی و ارزدیجیتال است که به صورت خودکار اقدام به خرید و فروش می کند. این معاملات توسط بهترین صرافی ارز دیجیتال جهان به کاربران ارائه می شود. طراحی آن بسیار ساده و راحت بوده و کاربر به سرعت می تواند یک محدوده قیمتی را مشخص کند تا ربات ها عملیات خرید و فروش انجام دهند. معاملات گرید به معاملات شبکه ای نیز معروف هستند. چرا که یک شبکه قیمتی می سازند و آن را به سطوح یا گریدهای مختلف دسته بندی می کنند.

مبلغ تعیین شده از طرف کاربر در اختیار ربات قرار می گیرد. که با تقسیم سرمایه برای خرید در گریدهای پایین سفارش قراردهد و با رسیدن قیمت به گرید بالاتر سفارش خرید شده در گرید پایین را به گرید بالاتر می فروشد. بر همین اساس استراتژی های متفاوت و حداقل اطلاعاتی که باید کاربر باید داشته باشد را در این مقاله بررسی خواهیم کرد.

فهرست مطالب

استراتژی‌ گرید تریدینگ Grid Trading

استراتژی‌ گرید تریدینگ Grid Trading

گرید تریدینگ (Grid Trading) یک استراتژی معاملاتی است که با ثبت سفارش‌های بالاتر و پایین‌تر از قیمت تعیین‌شده و با استفاده از ربات معاملاتی انجام می‌شود. با این استراتژی معاملاتی می‌توانید هر زمان که قیمت یک دارایی تغییر می‌کند، درآمد کسب کنید. شما به‌عنوان سرمایه‌گذار یک شبکه قیمت ایجاد می‌کنید. ربات برای شما به‌صورت مکرر با قیمت‌های در پیش تعیین‌شده خرید می‌کند و سپس منتظر می‌ماند تا قیمت از آن سطح بالاتر رفته و به سطح مورد انتظار برسد و فروش را انجام دهد.

 شما یک شبکه را به صورت دستی راه اندازی می‌کنید که یک سیستم خودکار محسوب می‌شود، پس از آن، چیزی شبیه به یک استراتژی خودکار با استفاده از دستورهای توقف خرید و فروش است که استرس استراتژی‌های معاملاتی که در آن معامله‌گر باید به صورت دستی موقعیت ها را باز و بسته کند، را از بین می‌برد.

یکی دیگر از چیزهای عالی در مورد این سیستم این است که می‌تواند فرصت‌های سرمایه‌گذاری را حتی در شرایط نوسان بازار ارائه دهد. به این ترتیب، نیاز به پیش‌بینی جهت بازار را از بین می‌برد. معامله‌گر فقط باید بداند که بازار حرکتی را انجام می‌دهد و استراتژی بقیه موارد را بر عهده خواهد گرفت. همچنین فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بازارهای پرطرفدار را فراهم می‌کند؛ معامله با این استراتژی را می‌توان در بیش از یک ابزار اعمال کرد.

شبکه قیمت در گرید تریدینگ

شبکه قیمت در این استراتژی شامل یک حد پایین Lower Price و یک حد بالا Upper Price و تعدادی گرید Grid می باشد. شما می‌توانید شبکه خود را ایجاد کنید تا از محدوده‌ها یا روندها سود ببرید. البته این کار به همین سادگی هم نیست و نیاز به تجربه و شناخت بازار دارد. اما به نسبت تحلیل های پیچیده تکنیکال و فاندامنتال کاربری ساده تری دارد. این شبکه به صورت دستی و توسط شما تعیین می شود که هرچه تجربه و شناخت شما بیشتر باشد شبکه ای با بازدهی بالاتری می توانید ایجاد کنید. همچنین نقاط مناسب برای خارج شدن و بستن یک معامله گرید بسیار مهم است.

شبکه قیمت در گرید تریدینگ

شبکه قیمت در گرید تریدینگ

نوسانات قیمت در Grid Trading

اگر شناخت کافی از بازار داشته باشید می دانید که نوسانات قیمت چیزی نیست که در اختیار شما باشد و بازار آن را تعیین می کند. اما هرچقدر بازار را بهتر بشناسید می توانید از نوسانات قیمت بیشتر بهره مند شوید. نکته اصلی این است که شما بدانید هیچ قطعیتی در رفتار بازار نیست و همیشه با مدیریت سرمایه و داشتن پلن معاملاتی در بازار به معاملاه بپردازید. از محاسن این استراتژی سود گرفتن در بازارهای رنج و خسته کنند است.

به علت نوسانات شدید در بازار ارز دیجیتال ممکن است قیمت به سرعت از رنج تعیین شده شما خارج شود که در این صورت ربات هیچ عملیات خرید و فروشی را انجام نمی دهد. اگر قیمت صعود کند و شما به جای یک معامله گرید یک معامله خرید اسپات انجام داده باشی مسلما سود بیشتری نصیب خواهد شد. اگر هم قیمت نزول کند. هرچند شما به خاطر خرید نقاط پایین تر کمتر متضرر شده اید. اما در صورتی که قیمت بازنگردد معاملات در ضرر باز می مانند تا شما دستور توقف ضرر را صادر کنید.

عملکرد معاملات گرید تریدینگ

تصویر زیر به وضوح گویای عملکرد ربات های معامله گر گرید تریدینگ Grid Trading می باشد. از زمان سفارش گذاری شما با کاهش قیمت معاملات خرید انجام می شود. با هر گریدی که قیمت بالاتر می آید خرید گرید قبل یک گرید بالاتر فروخته می شود.

عملکرد گرید تریدینگ

ربات گرید تریدینگ چگونه کار می کند؟

تصویر زیر یک شمای ساده از عملکرد ربات گرید تریدینگ است. البته همیشه به این زیبایی و سوددهی نیست. اما می توانید نحوه علکرد آن را دریابید. در ادامه همین مقاله با تصاویر انیمیشن ساده می توانید عملکرد ربات ها را در حالت های مختلف اسپات و فیوچرز دریابید. بهترین عکلگرد در زمانی خواهد بود که قیمت در محدوده تعیین شده از طرف شما نوسان کند و باز مثبت شود. اما اگر قیمت نزول کند و از پایین ناحیه رنج خارج شود ربات هیچ کاری انجام نمی دهد تا مجددا قیمت به محدوده بازگردد.

گرید تریدینگ ربات

انواع معاملات گرید تریدینگ

معاملات گرید در بازار ارز دیجیتال به دو دسته تقسیم می شوند این معاملات در بازار فارکس هم مورد استفاده قرار می گیرند که در مقاله ای دیگر جداگانه آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد. اما در صرافی های ارزدیجیتال دو سبک پرکاربرد از معاملات گرید تریدینگ، معاملات اسپات گرید و معاملات گرید فیوچرز هستند. که هر کدام را مختصرا توضیح خواهیم داد.

معاملات اسپات گرید

اسپات گرید تریدینگ همانطور که از نامش پیداست، نسخه‌ای از معاملات گرید می‌باشد که در آن تریدرها فقط معاملات اسپات انجام می‌دهند. معاملات اسپات یک روش نسبتا امن برای معامله است، زیرا شما فقط با پول خود معامله می‌کنید. این بدان معناست که شما فقط تا جایی که می‌توانید خرید می‌کنید و نه بیشتر. ربات موقعیت‌های اسپات را در سطوح از پیش تعیین‌شده خرید و فروش می‌کند و در سرمایه مستقر شده سود ایجاد می‌کند. معاملات گریدتریدینگ در اسپات در صرافی ها به دو صورت ارائه می شود.

اسپات گرید نوع اول: 

عمومی ترین حالت استفاده از ربات گرید تریدینگ با تعیین سقف و کف قیمت و تعداد گرید می باشد. شما فقط سه پارامتر را تعیین می کنید و تا زمانی که قیمت در محدوده تعیین شده از طرف شما نوسان می کند گریدهای پایین خریداری و به گرید بالاتر فروخته می شود و شما فقط ناظر خواهید بود.

کل عملیات به صورت اتوماتیک توسط ربات انجام می شود. نکته اینکه عملیات ربات در پایین تر از محدوده تعیین شده یا بالاتر از محدوده تعیین شده انجام نخواهد شد و متوقف میشود. پس اگر قیمت بالاتر رود باید گرید ترید خود را ببندید تا سود آن برای شما سیو شود و یک گرید ترید جدید باز کنید. اما اگر قیمت پایین تر از محدوده خرید شما بیاید تمام گریدها خرید شده و معامله در ضرر باز می ماند. دو کار می توانید انجام دهید:

  1. باید ضرر را بپذیرید و به صورت دستی از معامله خارج شوید. یا اگر صرافی برای شما امکان استاپ لاس یا توقف ضرر را قرار داده باشد. دستور توقف ضرر را برای یک قیمت تعیین شده مشخص کنید.
  2. منتظر بمانید تا قیمت مجددا افزایش یابد و به محدوده خرید شما برسد تا گریدهای خریداری شده به فروش برسند. ریسک این کار بسیار زیاد است و ممکن است زمان زیاد یا افت قیمت سنگینی را تجربه کنید.

نکته1 در گرید تردینگ  این است که اگر شما یک معامله اسپات ساده خرید کرده بودید می توانستید رمز ارز خرید شده را به کیف پولتان انتقال دهید و برای هر مدت که تمایل داشته باشید آن را نگه دارید. اما اگر آن را در اختیار ربات گرید ترید قرار داده باشید امکان خارج کردن آن از صرافی را ندارید و باید معامله را بسته و ضرر را بپذیرید. یا معامله همچنان باز بماند.

اسپات گرید نوع دوم:

در این حالت سقف معاملات باز است و در صورت صعود قیمت نوسان گیری ادامه دارد. این کار در ارزدیجیتال رایج است خصوصا در ارزهایی که حجم پایین و حرکت های شارپ صعودی دارند. چون سقف معاملات باز است و تا هرچه افزایش قیمت داشته باشید همچنان عملیات نوسان گیری با نسبت همان گریدهای قبلی ادامه می یابد. اما به مهارت بسیار بیشتری نیاز دارد. چرا که اگر قیمت از بالا به پایین سقوط کند کل سرمایه شما در نقاط بالاتر خرید شده و سقوط قیمت شما را به سختی متضرر کند. به همان نسبت که شود بیشتری ایجاد می کند ضرر بیشتری را هم می تواند متحمل شما کند.

نکته2 اگر قیمت وضعیت صعودی داشته باشد. معاملات گرید ترید نسبت به یک خرید ساده با حجمی که شما در اختیار ربات گرید ترید قرار می دهید حتی اگر در بهترین حالت هم معامله را ببندید سود کمتری نصیب شما می کند. چون کل مبلغ شما وارد سود شده و با معاملات مکرر و تقسیم سرمایه و پرداخت کارمزهای ریز با تعداد بالا نشده است. بهترین نتیجه و بالاترین سود معاملات گرید تریدینگ در وضعیت های رنج آن هم زمانی که شما در میانه محدوده رنج معامله را باز کنید و پس از یک کاهش و افزایش در بالای محدوده رنج خارج شوید.

نکته3  گذاشتن تعداد گرید زیاد به معنی سود بیشتر نخواهد بود و حتی ممکن است منجر به ضرر بیشتر شود! تعداد گرید هرچه کمتر باشد حاشیه سود را اتفاقا افزایش می دهد و تعداد معاملات و همچنین کارمزد پرداختی شما را کاهش می دهد. اما از طرفی امکان برد معاملات را در رنج های کم کاهش می دهد. پس باید به صورت منطقی و حساب شده تعداد گریدها را انتخاب کنید.

معاملات گرید فیوچرز

گرید فیوچرز، انجام معاملات دو طرفه با استفاده از اهرم می باشد که برای بسیاری از معامله گران جذاب است. در این بخش شما علاوه بر حد پایین و بالای قیمت و تعداد گریدها اهرم معامله و لانگ یا شورت بودن  را نیز باید تعیین کنید. کاری که در اسپات گرید نمی شود انجام داد را در این قسمت می توانید انجام دهید. یعنی سود گرفتن از کاهش قیمت یا معامله در روندهای نزولی که نیاز به شناخت بازار و مهارت کافی دارد.

پیشنهاد تیم مسترسیگنال ابتدا استفاده از بخش اسپات گرید تریدینگ با مبالغ پایین و در صرافی بینگ ایکس که کارمزد معاملات اسپات آن صفر است مدتی معامله کنید تا پس از آشنایی کافی و در صورت مثبت بودن برآِیند معاملات در بخش های دیگر فعالیت خود را گسترش دهید.

لازم به تذکر است و باید بدانید که ریسک معاملات اهرمی به شدت بالاست و در صورتی که شناخت کافی نسبت به هر دو بخش یعنی اسپات گرید و معاملات فیوچرز ندارید توصیه می شود جداً از انجام آن خودداری کنید. یا با مبالغ بسیار کم و مدیریت شده ابتدا در بازه های زمانی مختلف امتحان کنید و به هیچ عنوان سرمایه های سنگین را در این وضعیت تست نکنید.

در معاملات فیوچرز عامل دیگری که حتما باید تعیین کنید دستور توقف ضرر یا استاپ لاس stop loss  می باشد. چرا که به دلیل وجود اهرم در صورتی که معامله از محدوده تعیین شده در خلاف جهت معامله شما خارج شود ضرر به شدت افزایش می یابد و ممکن است به از دست رفتن کل سرمایه شما شود.

استراتژی گرید تریدینگ

علاوه بر مواردی که در بالا توضیح داده شد، یک تکنیک برای کابرانی که از سیگنال گیری برای معاملات استفاده می کنند. برای کاهش ریسک و مدیریت بهتر می توانند از این تکنیک استفاده کنند:

تبدیل سیگنال ارز دیجیتال به یک معامله گرید تریدینگ

در مقاله سیگنال ارز دیجیتال شما را با ماهیت سیگنال آشنا کردیم، اما یک استراتژی فیوچرز گرید تریدینگ این است که سیگنال صادر شده از طرف هر تحلیل گری(که حتی می توانید خودتان باشید) را به ربات گرید تریدینگ بدهید و در رسیدن به اهداف تعیین شده هم با مدیریت سرمایه و پله ای برای شما خرید کند.

در اینصورت از تمام نوسانات تا رسیدن به حدسود تعیین شده بهره مند می شوید و در واقع با یک تیر چند هدف زده اید. مدیریت سرمایه، جلوگیری از رفتارهای احساسی معامله گری، گرفتن سود معقول و منطقی بدون نیاز به صرف وقت زیاد و رصد کردن لحظه ای بازار. اما توصیه می کنم دستور توقف ضرر استاپ لاس را هیچگاه فراموش نکنید. گرید تریدتنگ ریسک شما را کاهش می دهد به شرطی که ناحیه معاملاتی و حدضرر درستی را طراحی کرده باشید.

وجود اهرم در ربات فیوچرز صرفا به معنی سود چند برابر نسبت به ربات اسپات نیست.  هر دو می توانند سود ده باشند. یا بلعکس هر دو می توانند ضرر ده باشند. معاملات با اهرم همانطور که سود بیشتری ایجاد می کنند ضرر بیشتری را هم می توانند تحمیل کنند.

انواع معاملات گرید تریدینگ فیوچرز

معاملات گرید فیوچرز پلتفرم های ارائه خدمات سه حالت مختلف دارند.  سود گرفتن فقط از صعود long، فقط از نزول  یا هردو Neutral می باشد. گیف های زیر نشان دهنده نحوه عملکرد ربات صرافی بینگ ایکس می باشد. برای ثبت نام و استفاده از تخفیف کارمزد می توانید از لینک ثبت نام مسترسیگنال استفاده کنید.

گرید فیوچرز  لانگ long

با رسید قیمت به هر گرید یک پوزیشن لانگ(خرید buy) باز می شود و در گرید بالاتر بسته می شود. کاهش یا افزایش قیمت مهم نیست و با هر بار عبور قیمت از گرید تعیین شده معامله لانگ باز می شود.

گرید فیوچرز لانگ بینگ ایکس

گرید فیوچرز  شورت short

با رسید قیمت به هر گرید یک پوزیشن شورت(فروش sell) باز می شود و در گرید پایین تر بسته می شود. کاهش یا افزایش قیمت مهم نیست و با هر بار عبور قیمت از گرید تعیین شده معامله شورت باز می شود.

گرید فیوچرز شورت

گرید فیوچرز خنثی یا دوطرفه Neutral

با رسیدن قیمت به گریدهای پایین یک پوزیشن لانگ(خرید buy) باز می شود و در گرید بالاتر بسته می شود. با رسیدن قیمت به گریدهای بالاتر یک پوزیشن شورت(فروش sell) باز می شود و در گرید پایین تر بسته می شود. کاهش یا افزایش قیمت مهم است و با هر بار عبور قیمت از گرید پایین معامله لانگ و با هر بار عبور قیمت از گریدهای بالا معامله شورت باز می شود.

گرید فیوچرز دوطرفه بینگ ایکس

نحوه ساخت ربات گرید تریدینگ Grid Trading

نحوه فعالسازی ربات گریدتریدینگ در بینگ ایکس

صرافی بینگ ایکس یکی از پلتفرم هایی است که این استراتژی را ارائه می کند. با توجه به اینکه هم در معاملات ارزدیجیتال و هم در معاملات فارکس و شاخص های بزرگ مانند نزدک و S&P و طلا فعال است. برای شما فرصت های معاملاتی بیشتری را ایجاد می کند. برای فعالسازی ربات گرید تریدینگ در این صرافی از طریق اپلیکشن این پلتفرم مانند تصویر زیر می توانید عمل کنید.

گرید تریدینگ موبایل بینگ ایکس

مزایای گرید تریدینگ

عدم نیاز به تجزیه و تحلیل زیاد

برخلاف بسیاری دیگر از استراتژی های ارز دیجیتال که مبتنی بر پیش بینی حرکات در بازار هستند. استراتژی معاملاتی ربات گرید ترید نیازی به پیش بینی و جهت گیری زیادی ندارد.

مستقل از تایم فریم یا بازه های زمانی

نیاز نیست مانند معامله گران حرفه ای به صورت مولتی تایم فریم و با صرف وقت زیاد بازار را رصد کنید. بیشتر به عنوان یک مدیر به ربات سر میزنید که آیا کار خود را درست انجام می دهد. سود مناسب را ایجاد کرده یا خیر. اگر ایجاد کرده معامله را سیو و یک بازه جدید تعریف می کنید. اگر هم درست عمل نکرده یا باید بازه قیمت تغییر کند یا دستور توقف ضرر را صادر کنید. شما مدیر سیستم خواهید بود.

کاربری ساده

شما در عرض چند ثانیه می توانید یک معامله طراحی کنید. این معامله روزها و هفته عملیات خرید و فروش را انجام دهد. این نکته بسیار جذابی است که کاربر را ترغیب می کند به راحتی مانند حرفه ای ها ترید کند.

اتوماتیک و منظم

معاملات به صورت اتوماتیک و سریع در قیمت تعیین شده انجام می شوند. به صورت کاملا منظم خرید و فروش طبق استراتژی تعیین شده از طرف شما انجام می شود.

عدم دخالت احساسات

ربات بدون هیچ احساسی و صرفا با توجه به استراتژی که برای آن تعیین شده اقدام به خرید و فروش می کند. مانند انسان نیست که فکر کند چون قیمت پایین آمده صبر کند تا پایین تر بیاید یا قیمتی که در حال بالا رفتن یکدفعه هیجان زده خرید کند. مشکلی که بسیاری از تریدرها با آن مواجه هستند.

ریسک از پیش تعیین شده

با استفاده از دستور توقف ضرر شما میزان استاپ لاس خود را مشخص می کنید و بیشتر از حد تعیین شده متحمل ضرر نخواهید شد.

سود گرفتن از روندهای صعودی و نزولی

در صورتی که از بخش گرید فیوچرز استفاده کنید می توانید با تعیین اینکه از چه روندی می خواهید سود بگیرید استراتژی خود را تعیین کنید. فقط از صعود long، فقط از نزول short یا هردو Neutral که در مورد آن توضیح داده شد.

معایب معاملات گریدتریدینگ

نیاز به راهبری و مدیریت

هرچند معاملات را به صورت سریع و اتوماتیک انجام می دهد. اما نیاز به کنترل و مدیریت دارد و نمی توانید آن را رها کنید تا برایتان پول بسازد.

نیاز به شناخت ماهیت بازار و روند قیمت

بدون شناخت کافی از بازار و روند قیمت و ایجاد تغییرات و راهبری توسط کاربر سودآوری چندان مناسبی نخواهد داشت.

جذاب نبودن برای سرمایه های کوچک

چون برای خرید سرمایه را به قسمت های کوچک تر تبدیل می کند و گرید به گرید معامله می کند. سود حاصل معمولا درصدهای بزرگی که برخی کاربران انتظار دارند ایجاد نمی کند.لذا سودهای کسب شده برای سرمایه کوچک قابل ملاحظه نیستند. توجه داشته باشید که یکدفعه هم سرمایه های بزرگی را در اختیار ربات ها قرار ندهید و باید ابتدا با مبالغ کم تست کنید. قلق های معاملاتی آن را بدست آورید سپس در صورت صلاحدید و با رعایت مدیریت سرمایه عملکرد خود را گسترش دهید.

تعلیق شدن معامله

در صورتی که معامله از محدوده تعیین توسط شما خارج شود ربات گرید هیچ عکس العملی نشان نمی دهد. اگر قیمت در جهت پیش بینی شما حرکت کند. و از رنج خارج شود هیچ معامله ای برای شما باز نخواهد شد. از طرفی اگر معامله خلاف جهت پیش بینی شما از محدوده رنج خارج شود علاوه بر آنکه معامله دیگری انجام نخواهد شد.

معاملات گرید (Grid Trading) در بازار فارکس

این سبک از معاملات در بازار فارکس نیز به شدت کاربرد دارد و کاربران زیادی از این سبک معاملات استفاده می کنند. شما در بازار فارکس بر روی هر کدام از جفت ارزها، سهام، کامودیتی ها از جمله طلا و شاخص های بزرگ می توانید معامله گرید تریدینگ ایجاد کنید و از مزایای آن بهره مند شوید.

کارمزد کارگزاری باید در این حالت در نظر بگیرید. تعداد گریدهای بیش از حد زیاد یا بیش از حد کم نباشد. محدوده قیمت را هوشمندانه با استراتژی معاملاتی خودتان سازمان دهی کنید. سایز معامله شما معقول و منطقی باشد. از دستور توقف ضرر حتما استفاده کنید.

معاملات گرید موفق به چه الزاماتی نیاز دارد؟

در حالی که این ویژگی‌ها ممکن است جذاب به نظر برسند. مهم است که بدانید هرگز تضمینی برای برآوردن آنها وجود ندارد. اگر می‌خواهید به صورت دستی یک استراتژی معاملات شبکه‌ای موفق ایجاد کنید، باید نحوه اجرای صحیح سیستم را نیز بدانید. بنابراین باید با موارد زیر آشنا باشید:

  • شناخت کارکرد بازار
  • مبانی رفتار قیمت
  • پتانسیل فعلی موجود در رفتار قیمت
  • میزان کمسیون معاملات و شرایط کارگزار

مهم است که از یک کارگزار با کمیسیون معاملاتی معقول استفاده کنید. در حال حاضر (زمان نگارش این مقاله) صرافی بینگ ایکس معاملات گرید تریدینگ را بدون کارمزد ارائه می دهد. که می توانید بررسی کنید. استراتژی گرید تریدینگ در فارکس و بازار ارزدیجیتال بازارهای پرطرفدار نیز کار می‌کند. نقطه ضعف آن این است که معامله‌گر باید همیشه حاشیه موجود را در نظر داشته باشد که در ادامه به این مبحث خواهیم پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *